Přidání místnosti do bytu

Jak zvětšit byt když dítě už potřebuje vlastní pokojíček a rodiče chtějí mít soukromí? Nebo bydlíte v 1+kk a chcete oddělit ložnici od obývacího pokoje? Vytvoření další místnosti, to je otázka, kterou řeší většina mladých. Pojďme se podívat, jak na to, protože je možné udělat cokoliv 🙂

Parametry místnosti – na co nezapomenout

  • min. 8m², ideálně 11m² a více
  • okno v místnosti (pokud není okno, pak dělíme prostor prodyšným materiálem)
  • dostatek elektrických zásuvek v místnosti
  • vypínač na stropní světlo v místnosti (pokud je stropní světlo) někdy stačí jen lampičky

Nová příčka = nová místnost

Vytvořením příčky v bytě je ideální způsob pro rozdělení místnosti. Pokud příčku plánujete mezi dva pokoje, příčku dostatečně odhlučněte (zvuková izolace v příčce nebo nalepovacím zvukovými panely na zeď). Příčku je pak možné využít k zavěšení polic, skříněk nebo obrázků. Jakmile máme další stěnu můžeme k umístit psací stůl, postel, šatní skříň.

Před tím než začneme budovat příčku si pořádně rozvrhněte, kde bude šatní skříň a zbytek nábytku, aby Vám pak někde nechyběly 2cm nebo naopak nepřebývaly. V malém bytě je potřeba využít každý centimetr. Šatní skříň je lepší dát ke stěně, která Vás dělí od hlučnější zóny, tj. sousedi, kuchyně, koupelna.

Místnost bez okna? proč ne

Pokud máme místnost bez okna, pak je potřeba zajistit větrání i ve spací zóně. Jak toho docílit?

Optické oddělení falešnou stěnou lze pomocí dělící stěny, posuvné stěny, závěsu nebo zástěny. Dnešní možnosti nabízí zástěnu přímo na míru.

Dalším řešením je přidělat k posteli desku nebo nízkou skříňku (ideálně otevřenou), která musí být o něco vyšší než postel. Při pohledu směrem k posteli není do postele vidět a spací místo je stále prodyšné.

Vysoká policová stěna (dřevěný regál) s plnými zády z kratší strany postele. Z druhé strany buď nechte prostor otevřený nebo jej doplňte posuvnou zástěnou.

Mimoúrovňová úprava místnosti

Oddělením obývací části od ložnice je vyvýšená postel. Prostor pod postelí využijeme k uložení sezónních věcí. Pokud nám to prostor nabízí, k delší straně postele umístíme nízkou skříňku a na tu dáme vyšší květiny nebo nějaké sošky, tím se alespoň trochu rozptýlí zvuk a světlo, když naše drahá polovička bude sledovat nějaký ten akčňák v televizi.

Vyvýšená nemusí být vždy jen ložnice, mimoúrovňové řešení můžete využít pro kuchyň, obývací prostor, pracovnu, viz. článek Spaní v obývacím pokoji

Patro na spaní

Patrová postel je dobrý způsob, jak oddělit spací zónu v místnosti, ale ne každému vyhovuje.

Pozor na výšku stropu, na spaní potřebujete alespoň 1m od matrace ke stropu. Je potřeba zohlednit také prostor pod patrem, ten by měl být aspoň o 10cm vyšší než nejvyšší člen domácnosti.

Ideálně jako výlez na patro volte schody, které můžete využít jako další úložný prostor.

Žebřík je vhodný pro ty, kdo nemají problém s lezením. Velkou výhodou patra je, že prostor pod patrem můžete využít pro obývací pokoj, jako šatnu nebo pro pracovní stůl.

Kdy patro na spaní není vhodné? Když máte problém s lezení po žebříku nebo do schodů. Uvědomte si, jestli v noci vstáváte, a zhodnoťte zda je toto řešení pro Vás vhodné. Teplota vzduchu je u stropu vyšší, což je v zimě výhoda, ale v létě může být spaní nekomfortní.

Pokud to prostor nabízí, vytvořte patro širší než jsou matrace, oceníte to při povlíkání prostěradla. Navíc je větší plocha vhodná pro odložení knížky, sklenice vody nebo telefonu.

Rozkládací postel

Když to jinak, protože byt prostě nenafouknete, zvolte rozkládací postel. Rozkládací gauč volíme až jako poslední řešení. Pro návštěvy je ideální, ale pro denní použití už to takový komfort není.

Rady na závěr

Jestliže opravu toužíte po soukromí, ale místo pro něj doma nemůžete najít, zkuste probrat všechny své věci, někdy jich máme totiž víc než potřebujeme, a třeba se koutek pro postel místo rozkládací pohovky najde.

Stále tápete? Můžete nás kontaktovat! Vytvoříme návrh funkčního prostoru a zařídíme realizaci projektu ať už bydlíte v Praze nebo jejím okolí. Studio Evalofa interiérový architekt pro Prahu, Praha západ, Praha východ a Středočeský kraj (Benešov, Vlašim, Příbram, Slapy, Davle, Sulice, Kamenice, Vestec, Zvole, Jílové u Prahy, Hostěradice, Kamenný přívoz, Říčany) a další okolí.

Další tipy z našeho blogu:

Sledujte nás:

Komentáře